Ombyggnad 2026/2027 pågår - döda länkar förekommer. Mer information

Hur jag soloade Brutal Assault 2026 på tältcamping med eget tält utan bil

2026-08-11 på Anders Ytterströms webblogg

Här följer en kort redogörelse för hur jag soloade Brutal Assault 2026 med eget tält utan bil. Det tog en del tid att planera och få ihop, så jag skriver detta inlägg för framtida referens.

Min vistelse

Jag bodde på Aamon camp från tisdag till söndag, och hade 4-dagarsbiljett till festivalen. Jag bodde i eget 2-manstält och hade med mig en fullstor campingstol, en liten högtalare, en karta bärs och kläder för de flesta väder.

Förutsättningar

Jag flög med Norwegian och LOT, som hade samma bestämmelser för handbagage och incheckat bagage.

Några andra regler som är relevant för festivalbesökare:

Hur jag packade

Komplett packlista finns sist i detta inlägg.

Resan dit

Skedde på tis 4 augusti (dagen innan festivalen).

  1. Buss Hemmet → Borlänge
  2. Tåg Borlänge → Arlanda
  3. Flyg Arlanda → Prag
  4. Flygbuss Prag flygplats (letiště) → Prag centralstation (Hlavní nádraži)
  5. Tåg Prag → Jaroměř
  6. Promenad Jaroměř → Josefov

Alla biljetter var digitala och skannades av tågvärdar eller busschaufförer ombord. De köptes på förhand innan resan via följande appar:

Promenaden upp till Josefov var en klassisk festivalvandring: jag gick förbi en mataffär och köpte öl för 4 dagars festival, och placerade den i botten på en pirra med duffelbagen ovanpå.

Resan hem

Skedde på sön 9 aug–mån 10 aug (dagarna efter festivalen).

  1. Promenad Aamon Camping → Josefov centrum (Náměstí B. Němcové)
  2. Buss Josefov centrum → Prag flygplats (letiště)
  3. Flyg Prag flygplats → Warszawa flygplats
  4. Flyg Warszawa flygplats → Arlanda flygplats
  5. Övernattning Arlanda (Hotell Måby Park)
  6. Tåg Arlanda → Stockholm
  7. Tåg Stockholm → Borlänge
  8. Buss Borlänge → Hemmet

Alla biljetter var digitala och skannades av tågvärdar eller busschaufförer ombord. De köptes på förhand innan resan via följande appar:

Hotell Måby Park skjutsade mig från och till Arlanda, från busstorget på Sky City.

Lärdomar

Den viktigaste: ha minst 30–60 minuter mellan byten. Det ger litet utrymme att gå fel och att köpa något mellanmål eller gå på toa. Stressa inte.

Saker jag tycker blev riktigt bra:

Några saker jag skulle gjort annorlunda:


Ovanstående inlägg publicerades 2026-08-11. Det går att prenumerera på denna webblogg. Härifrån är följande mål rekommenderade: